По начало нещо което е невидимо за човешкото око не представлява за нас заплаха и не се замисляме за него. Но в тази статия искам да ви разкажа подробно какво представляват акарите, опасни ли са и как да се отървем от тях.

Акарите са миниатюрни организми, които живеят във възглавниците ни, в матраците, меката мебел и килимите. Акарите са невидими с просто око, размерите им са едва около 200 микрона, имат осем крака и прозрачни тела.
Замисляли ли сте се, че във матрака ви живеят хиляди акари, които се размножават непрестанно, а техните яйца и изпражнения са алергени, които предизвикват алергии, кашлица, задух, неспокоен сън, сърбежи и зачервявания по кожата. Особено чувствителни към акарите са малките деца и бебетата.
Наличието на акари в дома ви не означава, че не поддържате чистота. Но те се развъждат и хранят с остатъци от човешка кожа, пърхут, остатъци от кожата и космите на домашните ни любимци, които се отделят в достатъчни количества ежедневно. Акарите не хапят и не щипят, опасни са техните яйца и изпражнения, те са алергена, който ни застрашава.
Акарите се размножават много бързо и достигат стотици хиляди на брой дори саво в една възглавница. Един акар снася на ден между 10-20 яйца, чиито протеин може да ни доведе до алергичен пристъп, събреж по кожата или зачервявания и сърбежи по очите.
Огнищата от акари се намират в матраците. Те обичат топла и влажна среда, а есенно зимния сезон, когато проветряваме по-малко и се отопляваме, акарите достигат милиони на брой.
Доказано е, че акарите са опасни и могат да доведат до алергичен пристъп, развитие на хронична алергия, поява на екземи, конюнктивит, кихане, кашлица, главоболие и депресия, неспокоен сън, подпухнали очи.
От акарите за жалост е трудно да се отървем изцяло но можем да се борим за тяхното свеждане до минимум.
Ето и няколко съвета, които са важни за борбата и премахването и почистването от акари.
Сметяйте завивките веднъж седмично като ги перете над 60 градуса, задължително гладете постелното бельо.
При всяко сменяне почиствайте матрака, грижете се за него. С мощна прахосмукачка минете от всичките му страни.
Най-добрия варянт е да почиствате матрака с професионална машина, както и веднъж-два пъти годишно да изпирате матраците.
Редовно забърсвайте прахта по пода, чистете и перете килимите и мокетите редовно.
Проветрявайте често.
Почиствайте с пара, парата унищожава акарите и техните яйца, премахва бактерии и микроби.